Sdělení pro pacienty: Koronavirus (COVID-19/ SARS-CoV-2)
Vážené pacientky a pacienti, milí spoluobčané hledající radu a pomoc!
Jakožto centrum asistované reprodukce se i my snažíme své pacienty co nejvíce chránit před možným onemocněním koronavirem. V současné době vládne velká nejistota, protože v médiích a na sociálních sítích lze najít spoustu rozporuplných informací. Minimálně stejně tak problematická jako je epidemie samotná je infodemie - tedy fámy, lživé zprávy a fake news! Snažíme se proto poskytovat Vám objektivní a aktualizované informace k tématu asistované reprodukce, těhotenství a onemocnění koronavirem a dodržujeme doporučení úřadů a zdravotnických zařízení.
Žádáme Vás, abyste naše centrum asistované reprodukce nenavštěvovali, pokud trpíte příznaky svědčícími o nákaze koronavirem, nebo pokud jste se v posledních týdnech zdržovali v některé z aktuálních rizikových oblastí, resp. jste přišli do kontaktu s potenciálně infikovanými osobami.
Mezi aktuální rizikové oblasti patří:
- Itálie
- Írán
- Čína: Provincie Hubei (vč. města Wuhan)
- Jižní Korea: Provinie Gyeongsangbuk-do (Sever-Gyeongsang)
Zdroj: Robert-Koch-Institut (RKI): Stav: 10. 3. 2020
V současné době je zdravotní riziko pro obyvatele např. v Německu klasifikováno jako střední. (Zdroj: RKI: Stav: 2. 3. 2020, 12:30 hod.). Přenos z člověka na člověka představuje nejzávažnější způsob infekce. Obecně by měla být dodržována stejná preventivní, ochranná, hygienická opatření jako v běžné chřipkové sezóně. K tomu patří dobrá hygiena rukou, nepodávat si při pozdravu ruce a udržovat si odstup od nemocných osob – včetně osob s příznaky nachlazení nebo chřipky. (https://www.infektionsschutz.de/coronavirus-sars-cov-2.html).
Infekce COVID-19 mají zpravidla lehký průběh, někdy i bez příznaků. Míru nebezpečnosti patogenu nelze v současné chvíli ještě spolehlivě posoudit - ale zdá se, že bude výrazně menší než v případě MERS a SARS, spíše se bude podobat sezónní chřipce (zdroj: AGES, stav: 3. 3. 2020, https://www.ages.at/themen/krankheitserreger/coronavirus/). V některých případech má nemoc závažný průběh. Smrtelný následek má nemoc především u starších lidí a/nebo lidí se závažnou chronickou zdravotní anamnézou.
V současné době neexistuje žádný důvod se domnívat, že by mohla mít infekce COVID-19/ SARS-CoV-2 u těhotných žen závažnější průběh než u žen netěhotných. Stejně tak dosud nebyly popsány potvrzené případy přenosu viru na nenarozené dítě (stav: 2. 3. 2020).
Kromě obvyklých preventivních opatření doporučujeme pacientkám, které chtějí otěhotnět, očkování proti chřipce, v neposlední řadě proto, aby se vyvarovaly dvojité infekci COVID-19/ SARS-CoV-2 a chřipky. To platí jak pro neočkované těhotné ženy, tak pro neočkované ženy, které chtějí otěhotnět. Očkování proti chřipkovému viru nepředstavuje pro těhotné ženy žádné riziko, není nutné ani odkládat terapii otěhotnění, protože se jedná o tzv. mrtvou vakcínu. Těhotenství proto nepředstavuje pro očkování proti chřipce kontraindikaci. I přesto, že chřipková sezóna 2019/2020 má nejspíš svůj vrchol již za sebou, měli byste se proti chřipce nechat očkovat i nyní. Očkování proti chřipce se těhotným ženám dokonce výslovně doporučuje. Stálá očkovací komise v Německu (STIKO) doporučuje očkování proti chřipce všem těhotným ženám od 2. trimestru těhotenství, v případě zvýšeného zdravotního ohrožení v důsledku jiného zdravotního problému (např. astma nebo cukrovky) od 1. trimestru těhotenství