Detail der Frage
Ráda bych se zeptala na inseminaci spermii do vejcovodu. Vím, že do dělohy se to dělá běžně, ale zdá se mi, že do vejcovodu by se cesta spermiím (hlavně těm pomalejším) ještě zkrátila a šance na téměř přirozené oplodnění vajíčka by se zvýšila. Bohužel vím, že se tato metoda už asi nedělá, ale mě by zajímalo proč. Mě se tento způsob zdá být celkem jednoduchý a zároveň nejvíc podobný přirozenému oplodnění v přirozeném prostředí.
Děkuji Vám předem za Vaši odpověď a Váš čas.
Vaše úvaha, že inseminace do vejcovodu by byla z hlediska oplodnění vajíčka ideálním řešením, je v jádru správná. Bohužel je poměrně obtížné spermie do vejcovodu dopravit. Existují dvě varianty přístupu:
1) Přes pochvu a čípek děložní jako při intrauterinní inseminaci. Katetr pak musí projít celou děložní dutinou a v jejím rohu najít ústí vejcovodu. To naslepo v podstatě nelze. I pod kontrolou ultrazvukem jde o velmi obtížný výkon. Přímá vizualizace ústí vejcovodů je samozřejmě možná hysteroskopicky, při těchto výkonech je však třeba dutinu děložní naplnit buď plynem nebo tekutinou, což by z hlediska implantace případně vzniklého embrya nejspíše přineslo řadu problémů. Proto se přístup přes pochvu a dělohu v současnosti prakticky neužívá. Navíc si je třeba uvědomit, že při správně provedené intrauterinní inseminaci se roztok se spermiemi dostává až k ústí vejcovodů a mnohdy i do nich.
2) Laparoskopická cesta. V tom případě by šlo teoreticky spermie aplikovat přímo do fimbiálního ústí vejcovodů. Podstatné je, že laparoskopie je operační výkon prováděný v celkové anestezii. Tím je dána jasná limitace. V minulosti se často užívala metoda GIFT (= gamete intrafallopian transfer, tedy transfer gamet do vejcovodu). Při laparoskopii časované do období ovulace se do ústí vejcovodu zaváděly nejen spermie ale i vajíčko, které se získalo punkcí zralého folikulu. Ve většině případů se tento výkon ale prováděl jen v případech, kdy byla pro laparoskopii ještě další indikace. V současnosti jde spíše o výjimečné výkony. Standardní postup IVF+ET při srovnatelné, spíše však nižší, invazivitě zaručuje výrazně větší šanci na úspěch.
MUDr. Jan Šulc