Detail der Frage
Vážený pane doktore,
prosím Vás o objasnění působení clomifen citrátu v těle ženy. Laicky jsem si vysvětlila jeho působení takto: clomifen citrát se naváže v hypofýze na receptory estrogenů a tím zabrání zpětnovazebnému působení estrogenů na FSH - tím je způsobena větší produkce FSH a růst folikulů s následnou ovulací. Myslela jsem však, že produkce estrogenů a jejich působení na děložní sliznici je stejné (tj.že CC na děložní sliznici nepůsobí a ta roste normálně tak, jako kdyby žena clomifen citrát neužívala). Tedy, že s růstem folikulů se produkce estrogenů normálně zvyšuje, jen se o tom nedozví hypofýza, protože na receptory estrogenů je navázán
CC, aby zabraňoval snížení FSH. Bohužel CC většinou způsobuje nízkou děložní sliznici, takže mé úvahy jsou zřejmě nesprávné. Mohl byste mi proto prosím podat vysvětlení,jak vlastně CC působí a proč díky němu většinou děložní sliznice správně neroste?
Děkuji Vám za odpověď a Váš čas.
Vaše úvaha je správná jen z části. Clomifencitrát (=CC) se váže receptory pro estrogeny, ale nemá účinky jako estrogeny. Pokud tedy CC receptory obsadí, normální funkční estrogeny se k receptorům nedostanou a účinek chybí. Proto CC a jemu podobné látky nazýváme antiestrogeny.
Při určitém zjednodušení lze jeho fungování – podává-li se po několik dní na začátku cyklu - tedy vysvětlit následovně:
Řídící centrech (hypofýza, hypothalamus) dostávají při užívání CC falešnou informaci ve smyslu nedostatku estrogenů. Sekrece gonadotropních hormonů, především FSH, proto stoupá. Pod jejím vlivem se vyvíjejí folikuly ve vaječnících. V nich roste produkce estrogenů. CC však rovněž zablokoval receptory sliznice děložní, proto tato neroste.
Potud tedy odpověď na Váš dotaz. Chcete-li se dozvědět, jak vše pokračuje, čtěte prosím dále
Po vysazení CC se estrogenové receptory uvolní. V řídících centrech se obnoví správné fungující zpětná vazba. Ta je nejprve negativní - čím méně estrogenů, tím více gonadotropních hormonů, především FSH. Ve vaječnících se z rostoucích folikulů vyděluje jediný, který dále roste, vyvíjí se směrem k ovulaci. Nazýváme ho dominantní folikl. Produkce estrogenů dále roste.
Pro samotnou ovulaci je ale důležité, že v určitém okamžiku se fungování zpětné vazby změní, z negativní na pozitivní - čím více estrogenů, tím více gonadotropních hormonů, v této fázi nejen FSH ale i LH. Objeví se prudké vzedmutí (peak) jejich hladin, což ve vaječníku způsobí ovulaci dominantního folikulu.
Sliznice děložní však již zpoždění většinou nedožene.
MUDr. Jan Šulc