Detail der Frage
Dobrý den,
vím, že u stimulovaných cyklů většinou dochází k insufienci žlutého tělíska, proto je potřeba doplnit v těhotenství hormony, které funkci žlutého tělíska doplní, tak, že žluté tělísko bude v těhotenství produkovat správné množství estrogenu a progesteronu, aby nenastal potrat.
Proto bych se ráda zeptala proč se liší KET oproti IUI či IVF.
Proč po KET je obvyklé užívat estrofem + utrogestan, zatímco po
stimulovaných cyklech jen utrogestan?
Prosím opravte mou úvahu: při KET žádné žluté tělísko nevznikne-žena neovuluje,takže je nutno dodat oba hormony. Po stimulovaném cyklu se díky ovulaci žluté tělísko vytvoří, ale většinou dochází k jeho insuficienci - tak se dodá progesteron, ale není díky insufienci žlutého tělíska produkováno i málo estrogenu?
Zajímá mě tedy, jestli po stimulovaném cyklu nevadí (může se) užívat i Estrofem (v jaké denní dávce), nebo je je to naopak špatné a jaké následky by jeho užívání způsobilo?
Velmi děkuji za odpověď.
Insuficience žlutého tělíska (=luteální insuficience) se projevuje především nedostatečnou produkcí progesteronu. Hladiny estrogenů bývají normální. Jiná situace je při anovulaci, kdy v druhé polovině cyklu prakticky kompletně chybí progesteron, relativně málo může být i estrogenů.
Problém luteální insuficience pak vždy není automaticky spojen se stimulací vaječníků. Odlišná je situace při stimulaci při léčbě anovulace, jinak je tomu při kontrolované hyperstimulaci v rámci IVF programu.
Vše komplikuje i obtížnost exaktního průkazu nedostatečné činnosti žlutého tělíska.
Nejčastěji se tento problém objevuje při léčbě anovulace u cyklů stimulovaných antiestrogeny (clomifen citrat). U cyklů, v kterých užíváme přímo gonadotropní hormony, nejsou výsledky zdaleka tak jednoznačné. V rámci kontrolované hyperstimulace při IVF programu vzniká žlutých tělísek obvykle více. Probléme pak je v tom, že jejich funkce může být narušena poškozením folikulů při odsátí vajíček. Estrogenů zde bývá nadbytek, hladiny progestoronu jsou obvykle též vysoké, může jich však být relativní nedostatek.
U KETu jde o to, zda je prováděn v nativním (tedy žádnými hormonálními léky neovlivňovaném) cyklu. Tento postup vyžaduje průkaz ovulace, obvykle opakovanou UZ folikulometrií. Je-li ovulace prokázána, je chybná hormonální produkce žlutého tělíska málo pravděpodobná. Estrogeny zde nepodáváme, progesteron (Utrogestan) přidáváme jen v relativně nízkých dávkách (2x100 mg denně). Na našem pracovišti takto transferujeme přibližně ¾ embryí v rámci kryoprogramu.
Alternativou je KET v cyklu s hormonální substitucí. Obvykle je pak předepisován estrogen již od počátku cyklu, po průkazu dostatečné výšky děložní sliznice přidáváme progesteron. V takovém cyklu chybí ovulace, proto ani nevzniká žluté tělísko a estrogeny i progesteron je třeba podávat ve vyšších dávkách až do doby, než hormonální saturaci gravidity zajistí placenta.
Ve výše uvedených řádcích snad najdete odpověď na většinu svých otázek. Pokud se týká té poslední, tedy užití Estrogenu u stimulovaného cyklu, je problém v tom, že přesně neuvádíte, co považujete za stimulovaný cyklus. Jde-li o IVF cyklus s kontrolovanou hyperstimulací, nemá tato medikace podle mých znalostí a zkušeností smysl. Hladiny estrogenů jsou díky mnohočetnému vzniku folikulů, a tudíž i žlutých tělísek (byť možná ne 100% fungujících), extrémně vysoké a vlastně bychom jen přilévali sklenku do vědra.
S pozdravem MUDr. Jan Šulc