Detail der Frage
Dobrý den,
obracím se na Vás s žádostí o radu:
Je mi 34, partnerovi 35, oba nemáme děti. Z důvodů dvou mimoděložních těhotenstvích (přirozenou metodou) mi byly odstraněny vejcovody. Druhé tubární těhotenství bylo v 11/04, po cca 1 ročním snažení, v prvním měsíci užívání Clostibegytu. V 3-4/05 jsem podstoupila IVF, protokol s antagonisty (Puregon 150+200 jednotek + Orgalutran). Folikul bylo cca 15, kvalitních 11, ke dni ET se jich 7 dále dělilo. Byla mi transferována 2 čtyřbuněčná embrya, údajně krásná, velká. Bohužel jsem neotěhotněla. Nejvíce mě, avšak, vyděsil fakt, že třetí den se všechny embrya zastavila ve vývoji, tedy nebyla uchována pro KET.
Proč se tomu tak stalo?
Všeobecné vyšetření 100%, hormonální vyšetření 100%, spermiogram 100%, z genetiky máme pouze drobný nález - hraniční látky proti spermiím, proto byl odběr spermatu do média a užita metoda ICSI. Z hlediska imunity jsme téměř bez nálezu, byly mi zjištěn drobný nález protilátek proti štítné žláze, partner je prakticky O.K.. Byla jsem odeslána na endokrinologické vyšetření, zatím nemám k dispozici výsledky.
Prosila bych o radu, zda jste se s tímto jevem již setkali, zda by bylo dobré podstoupit nějaká další vyšetření a dále kdy by bylo dobré (s ohledem na můj věk) podstoupit další stimulaci.
Děkuji za Váš čas a přeji hezký den
Vážená paní,
abych Vám mohla co nejlépe zodpovědět Vaše otázky, potřebovala bych se seznámit s embryologickou dokumentací Vašeho léčebného cyklu. Na základě Vašeho popisu se pokusím zopakovat, jak to asi probíhalo: získalo se 15 vajíček, oplozovalo se 11 a 7 se oplodnilo a možná i rýhovalo. Transferovala se dvě nejlepší embrya 2. den, zbylá embrya se nechala dále kultivovat, aby se vědělo, zda se vyvíjejí. Embrya se nerýhovala, a proto se nemrazila. Pochopila jsem to správně?
Je-li to takto, není to úplně neobvyklý případ. Někdy se stává, že ne všechny zárodky jsou životaschopné. Mnohdy to vysvětluje i neschopnost těhotnět přirozenou cestou. Je ale velmi problematické s tím cokoliv udělat. Tuto vývojovou neschopnost si s sebou totiž mohou nést jak vajíčka, tak i spermie. Nebo jen náhodně vznikne slabé embryo. Není vyšetření, které by tuto věc odhalilo předem.
Na našem pracovišti postupujeme většinou jinou cestou. Snažíme se kultivovat embrya déle – tj do doby, kdy lze říci, že jsou životaschopná. Transfery bývají většinou 3. - 5. den. V ojedinělých případech se ale může stát, že se žádné embryo uspokojivě nevyvíjí, pak není transfer vůbec.
Vzhledem k tomu, že máte za sebou mimoděložní těhotenství, mohl být neúspěch Vašeho léčebného cyklu jen náhoda, která se už nikdy nebude opakovat a příště to vyjde!
Držím palce
S pozdravem
RNDr. Lucie Vlachová
Embryolog
GEST