Detail der Frage
Dobrý den. Ráda bych se zeptala na podrobnosti odběru a uschování vajíček. Je mi 27 let, děti ještě nemám, ale ráda bych v blízké budoucnosti měla. V září 2004 jsem podstoupila totální strumektomii kvůli Ca štítné žlázy a následné ozařování radiojodem. V květnu 2005 mi byl z
levého vaječníku laparoskopicky odebrán dermoidální teratom. Část vaječníku zůstala zachována. V srpnu 2005 jsem podstoupila kontrolní ozařování radiojodem s předchozím měsíčním vysazením Letroxu. Na konci září 2005 se mi vytvořila další cysta, tentokrát na pravém vaječníku. Teď mám jít na podobný zákrok - laparoskopické vyjmutí cysty.
Proto mě zajímá :
1) Je možné vzhledem k mé diagnóze podstoupit odebrání vajíček a jejich uschování pro případ nějakých zdravotních komplikací?
2) Vzhledem ke kontrolnímu ozařování mi lékaři zakázali do půl roku otěhotnět. Bylo by možné odebrat vajíčka i v této době nebo se musí také čekat až uplyne ochranná doba od ozařování?
3) Pokud by při operaci došlo k nějakým komplikacím a museli by mi lékaři vzít celý vaječník, mohla bych je požádat o zamražení - byly by vajíčka z takto odebraného
vaječníku použitelná?
Mockrát děkuji za odpověď
Zkušenosti s odběrem a následným mražením vajíček, stejně jako s odběrem a mražením tkáně vaječníků, jsou celosvětově bohužel poměrně špatné. V našem centru, jako na většině podobných pracovišť, se proto programem kryalizace oocytů nezabýváme. Daleko úspěšnější je totiž odběr vajíček, jejich oplodnění in vitro (IVF) a zmražení vzniklých embryí.
Obecně jednoznačně doporučujeme dodržet před odběrem vajíček ochrannou lhůtu stanovenou onkologem. Situace je ale stejná při odběru a mražení vajíček. I tam je záhodno ochranou lhůtu dodržet. Máte-li v současnosti stabilního partnera, s kterým plánujete miminko, nepřináší mražení oocytů oproti IVF programu se zmražením embryí žádnou výhodu.
Odběr vajíček v současnosti je ale komplikován dvěma faktory.
1) Jste ještě v období, kdy onkolog těhotenství nedoporučuje (ale opakuji –i kdyby se teď odebrala vajíčka nebo tkáň vaječníků a zmrazila se, nic se tím nezíská, protože i po rozmražení by zůstávalo riziko poškození protinádorovou léčbou).
2) Stav Vašeho pravého vaječníku může být při stimulaci a odběru vajíček komplikujícím faktorem. Pokud nález není jednoznačně určen, a to je možné jen při laparoskopii s následným histologickým vyšetřením, nese s sebou stimulace a odběr vajíček určitá rizika. Samozřejmě záleží na tom, jak vaječník vypadá. Zde nemám k dispozici dosti informací.
Doporučit Vám správný postup je velmi obtížné. Existuje několik variant. Každá má ale určité riziko
A) Nejspíše bych se přiklonil k tomu, aby se nejprve vyřešil nález na vaječníku. Samozřejmě bude třeba postupovat maximálně konzervativně se snahou zachovat co největší část vaječníku. Riziko - nepodaří se zachovat dostatečně velkou funkční část vaječníku. I pak by ale měla stačit ponechaná část levého.
B) Jinou možností je laparoskopii odložit do doby, než uplyne potřebný čas od onkologické léčby, pak ovaria nastimulovat, odebrat vajíčka, oplodnit je v rámci IVF programu a vzniklá embrya zmrazit. Pak teprve provést laparoskopii. Následně není vyloučena ani možnost otěhotnění běžnou cestou. Pokud by to ale nešlo, existuje reserva ve formě zmražených embryí. Riziko - zhoršení nálezu na vaječníku časovým prodlením, stimulací a odběrem vajíček.
C) Je možné ovaria nastimulovat ihned, odebrat vajíčka, oplodnit je v rámci IVF programu a embrya zmrazit. Pak provést laparoskopii. Riziko - odpadá sice časové prodlení, zůstává však problém s potenciálním zhoršením nálezu na vaječníku stimulací a odběrem vajíček. Navíc by nebyla dodržená ochranná lhůta.
D) Teoreticky by šlo pravý vaječník ošetřit na pracovišti, kde mají zkušenosti se zmražením ovariální tkáně. Pokud by byl nález dramatický, hrozící kompletním odstraním ovaria, pokusit se z jeho tkáně zachránit nějaká vajíčka a zmrazit je. Nevím ale, které pracoviště v ČR by bylo schopno takový výkon provést. Tuto variantu je možno provést ihned - v tom případě ale zůstává problém s ochrannou lhůtou, nebo až po jejím vypršení.
Pokusil jsem se Vám nastínit možnosti. Pokud jsem Vám zamotal hlavu, omlouvám se. Jednodušeji jsem to ale nedokázal. Je samozřejmě možné si dohodnout konzultaci a vše probrat ústně
S pozdravem MUDr. Jan Šulc