Dieses Web verwendet Cookies zur Erbringung von Dienstleistungen, Datenbeschaffung über die Besucherzahl und Personalisierung von Werbungen. Durch die Benutzung dieses Webs sind Sie damit einverstanden.
Mehr Informationen
Suche
de
csen

Detail der Frage

Dobrý den. Ráda bych se zeptala na podrobnosti odběru a uschování vajíček. Je mi 27 let, děti ještě nemám, ale ráda bych v blízké budoucnosti měla. V září 2004 jsem podstoupila totální strumektomii kvůli Ca štítné žlázy a následné ozařování radiojodem. V květnu 2005 mi byl z
levého vaječníku laparoskopicky odebrán dermoidální teratom. Část vaječníku zůstala zachována. V srpnu 2005 jsem podstoupila kontrolní ozařování radiojodem s předchozím měsíčním vysazením Letroxu. Na konci září 2005 se mi vytvořila další cysta, tentokrát na pravém vaječníku. Teď mám jít na podobný zákrok - laparoskopické vyjmutí cysty.
Proto mě zajímá :
1) Je možné vzhledem k mé diagnóze podstoupit odebrání vajíček a jejich uschování pro případ nějakých zdravotních komplikací?
2) Vzhledem ke kontrolnímu ozařování mi lékaři zakázali do půl roku otěhotnět. Bylo by možné odebrat vajíčka i v této době nebo se musí také čekat až uplyne ochranná doba od ozařování?
3) Pokud by při operaci došlo k nějakým komplikacím a museli by mi lékaři vzít celý vaječník, mohla bych je požádat o zamražení - byly by vajíčka z takto odebraného
vaječníku použitelná?
Mockrát děkuji za odpověď

Zkušenosti s odběrem a následným mražením vajíček, stejně jako s odběrem a mražením tkáně vaječníků, jsou celosvětově bohužel poměrně špatné. V našem centru, jako na většině podobných pracovišť, se proto programem kryalizace oocytů nezabýváme. Daleko úspěšnější je totiž odběr vajíček, jejich oplodnění in vitro (IVF) a zmražení vzniklých embryí.
Obecně jednoznačně doporučujeme dodržet před odběrem vajíček ochrannou lhůtu stanovenou onkologem. Situace je ale stejná při odběru a mražení vajíček. I tam je záhodno ochranou lhůtu dodržet. Máte-li v současnosti stabilního partnera, s kterým plánujete miminko, nepřináší mražení oocytů oproti IVF programu se zmražením embryí žádnou výhodu.
Odběr vajíček v současnosti je ale komplikován dvěma faktory.
1) Jste ještě v období, kdy onkolog těhotenství nedoporučuje (ale opakuji –i kdyby se teď odebrala vajíčka nebo tkáň vaječníků a zmrazila se, nic se tím nezíská, protože i po rozmražení by zůstávalo riziko poškození protinádorovou léčbou).
2) Stav Vašeho pravého vaječníku může být při stimulaci a odběru vajíček komplikujícím faktorem. Pokud nález není jednoznačně určen, a to je možné jen při laparoskopii s následným histologickým vyšetřením, nese s sebou stimulace a odběr vajíček určitá rizika. Samozřejmě záleží na tom, jak vaječník vypadá. Zde nemám k dispozici dosti informací.

Doporučit Vám správný postup je velmi obtížné. Existuje několik variant. Každá má ale určité riziko
A) Nejspíše bych se přiklonil k tomu, aby se nejprve vyřešil nález na vaječníku. Samozřejmě bude třeba postupovat maximálně konzervativně se snahou zachovat co největší část vaječníku. Riziko - nepodaří se zachovat dostatečně velkou funkční část vaječníku. I pak by ale měla stačit ponechaná část levého.
B) Jinou možností je laparoskopii odložit do doby, než uplyne potřebný čas od onkologické léčby, pak ovaria nastimulovat, odebrat vajíčka, oplodnit je v rámci IVF programu a vzniklá embrya zmrazit. Pak teprve provést laparoskopii. Následně není vyloučena ani možnost otěhotnění běžnou cestou. Pokud by to ale nešlo, existuje reserva ve formě zmražených embryí. Riziko - zhoršení nálezu na vaječníku časovým prodlením, stimulací a odběrem vajíček.
C) Je možné ovaria nastimulovat ihned, odebrat vajíčka, oplodnit je v rámci IVF programu a embrya zmrazit. Pak provést laparoskopii. Riziko - odpadá sice časové prodlení, zůstává však problém s potenciálním zhoršením nálezu na vaječníku stimulací a odběrem vajíček. Navíc by nebyla dodržená ochranná lhůta.
D) Teoreticky by šlo pravý vaječník ošetřit na pracovišti, kde mají zkušenosti se zmražením ovariální tkáně. Pokud by byl nález dramatický, hrozící kompletním odstraním ovaria, pokusit se z jeho tkáně zachránit nějaká vajíčka a zmrazit je. Nevím ale, které pracoviště v ČR by bylo schopno takový výkon provést. Tuto variantu je možno provést ihned - v tom případě ale zůstává problém s ochrannou lhůtou, nebo až po jejím vypršení.

Pokusil jsem se Vám nastínit možnosti. Pokud jsem Vám zamotal hlavu, omlouvám se. Jednodušeji jsem to ale nedokázal. Je samozřejmě možné si dohodnout konzultaci a vše probrat ústně
S pozdravem MUDr. Jan Šulc

Suche in Fragen und Antworten

ikona

Aktuelles

Ihre Gesundheit und Sicherheit sind unsere Prioritäten

16.10.2020

Die Klinik arbeitet täglich gemäß den epidemiologischen Anweisungen in der Tschechischen Republik. Ihre Gesundheit und Sicherheit sind unsere Prioritäten. Wenn Sie vom Ausland aus anreisen, bieten wir: - Offizielle Einladung der Klinik zur Bestätigung, dass Reisen medizinischen Zwecken dienen - KOSTENLOSER COVID-PCR-Test für Reisezwecke für unsere Patientinnen im Rahmen ihrer IVF-Behandlungspakete Kontaktieren Sie uns für weitere Informationen.

GANZER ARTIKEL

WICHTIGE INFORMATIONEN

25.09.2018

Wir möchten alle Patienten und Kooperationsärzte informieren, dass unsere Klinik Anfang Dezember dieses Jahres komplett umziehen wird. Unsere schöne Villa, wo wir unseren Sitz seit über 20 Jahren haben, reicht uns leider räumlich nicht mehr aus und der Betrieb kann dort nicht mehr erweitert werden. Der neue Sitz der GEST-Klinik wird auch in Prag 5 sein, und zwar am gut erreichbaren Bahnhof Smíchovské nádraží (über Konditorei Hájek & Hájková). Die neuen Räumlichkeiten entsprechen völlig den europäischen Anforderungen an die Zentren der Reproduktionsmedizin.  In der Kalenderwoche vom 3. Bis 8. 12.2018 wird unser Labor geschlossen sein, die Sprechstunden werden nur für dringende Kontrollen verfügbar sein. Bei Patientinnen, derer IVF-Behandlung nicht aufgeschoben werden kann, werden wir das Laboratorium eines kooperierenden IVF Zentrums in Anspruch nehmen.  Ab Montag, dem 10.12. wird der Standardbetrieb an der neuen Adresse wieder aufgenommen. Wir hoffen, unsere neue Klinik wird Ihnen gefallen :-).  Für weitere Informationen wenden Sie sich bitte an unsere Rezeption oder Ihren Arzt.

GANZER ARTIKEL

Wie werden wir von den Klienten bewertet

Michal

Michal
07.01.2020

Endlich können wir Ihnen mit Stolz die freudige Nachricht schicken. Den 24. 12. 2019 wurde unser Sohn Michal geboren. Er war 48 cm groß und wog 2720 g. Er wurde ein wenig früher, in der 37. Woche der Schwangerschaft geboren. Wir bedanken uns sehr bei Ihrem ganzen Team für unseren ersehnten Schatz.

Die glücklichen Eltern Jaroslava und Luboš

Zuzanka

Zuzanka
11.12.2019

Guten Tag. Vielen Dank dem ganzen GEST-Team für die Geburt unseres Mädchens Zuzanka. Sie wurde am 13. 7. 2018 geboren. Sie wog zwar nur 1120 g, denn sie wurde in der 28 + 6 Woche geboren. Sie holte aber alles schnell nach und sie wurde ein gesundes und wunderschönes Mädchen. Viele Grüße an alle und vielen Dank.

Milena Wágnerová

Jakoubek

Jakoubek
25.11.2019

Wir würden uns gern beim ganzen GEST-Team für die gesamte Betreuung bedanken, und zwar speziell bei Doktor Šulc und weiter bei seinen Kollegen, Frau Doktor Poláková, Herrn Doktor Černý und Alexandr, denen wir begegnet sind und wir möchten Ihnen die Geburt unseres gesunden Jungen Jakoubek am 28. 10. 2019 melden. Vielen, vielen Dank!

Jana und Martin

Ein gesunder Junge

Ein gesunder Junge
04.11.2019

Wir würden uns mit meinem Ehemann gern beim GEST-Team für die musterhafte Betreuung und Bereitschaft bedanken. Das Team hat uns bei der Vergrößerung unserer Familie um das nächste Mitglied geholfen.

Am 30. 9. 2019 wurde ein wunderschöner Junge geboren, der 4270 g wog.

Tomáš und Klára

Ein wunderschönes Mädchen

Ein wunderschönes Mädchen
25.10.2019

Ich würde mich gern beim ganzen Gest auf diese Art bedanken und zugleich die Geburt meiner Tochter nach der erfolgreichen IVF melden.

Vielen Dank und ich verbleibe mit einem Gruß Jana H.

Rozárka

Rozárka
14.10.2019

Am 1. August um 21:53 Uhr wurde unsere Tochter Rozárka geboren. Sie wog 3499 g und war 50 cm groß. Wir danken vor allem Herrn Doktor Černý und Frau Doktor Poláková für die hervorragende Pflege und schicken ihnen viele Grüße.

Marcela und Petr

Kontaktformular

Schreiben Sie unsVyberte preferovaný způsob, jak Vás můžeme kontaktovat zpět:

Kontaktovat e-mailem
Kontaktovat telefonicky

I agree that my contact information will be stored by the website provider in the extent necessary for the fulfillment of my request and will be forwarded to responsible third parties. I have read the statement on the processing of personal data on this site.

I agree to process my personal data

Wo finden Sie uns?

Adresse

ProCrea Swiss IVF Center s.r.o.
Nádražní 762/32
(Eingang von der Rozkošného St. 1058/3)
150 00 Praha 5 - Smíchov

Sprechstunde

Montag 8:00 - 16:30
Dienstag 8:00 - 19:00
Mittwoch 8:00 - 19:00
Donnerstag 8:00 - 16:30
Freitag 8:00 - 16:30
Samstag für akute Falle

Kontakt

Telefon: +49 151 270 07011
E-mail: info@gest.cz
© 2017-2020, ProCrea Swiss IVF Center All Rights Reserved. Created by S2 STUDIO
↑