Detail der Frage
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda je možné se k Vám objednat, případně kdy by to
pro mne bylo vhodné - vysvětlení hned podám: Snažíme se o miminko přibližně
rok a čtvrt, manželův SPG je v pořádku (spermií dostatek, pohyblivost 50%).
U mne bylo vyloučeno onemocnění štítné žlázy, ale zjištěn nedostatek
progesteronu (myslím, že jeho hladina byla 4,2), lékař mi nasadil Clostilbegyt 5. - 9. den cyklu po 1 tabletě, teď mám za sebou druhý cyklus jeho braní. Zatím pochopitelně bez úspěchu. Mám doma dávku léku celkem na půl roku, tedy ještě na 4 cykly. Můj gynekolog říkal, že pokud se kýžený výsledek nedostaví, odešle nás hned do centra asistované reprodukce. Já jsem se ale jaksi zapomněla zeptat, zda mám čekat celý ten půlrok nebo zda by semohlo přistoupit k dalšímu postupu dříve. Také jsem se dočetla, že k určení správné velikosti folikulu se dělá UZV vyšetření a netuším, zda se na něj objednat k Vám nebo ke svému gynekologovi. Omlouvám se za svou nezkušenost, ale opravdu nejsem v této oblasti zběhlá (a upřímně stále doufám, že moje poznání skončí braním Clostilbegytu a že se výsledek dostaví brzy).
Přeji Vám mnoho úspěchů, hodně hodně hodně šťastných rodičů a hlavně dětí!
Dobrý den.
Těší nás Vaše důvěra v naše pracoviště.
Nízká hladina progesteronu znamená, že u Vás nedochází k ovulaci. Clostilbegyt je pak správným lékem. Obvykle se jeho efekt po nasazení sleduje opakovaným ultrazvukovým vyšetřením (UZ folikulometrie). Principem je, že folikl musí vyrůst, když dosáhne průměru asi 2 cm, praskne (na UZ zmizí). Tak vypadá ovulace. Někdy je třeba dávku léku různě upravit. Pokud se ukáže, že Clostilbegyt funguje, je možné ho na cca 3 měsíce brát bez dalších kontrol.
Objednat k nám se samozřejmě můžete. Ideální je, přijdete-li i s partnerem. Může jít jen o zcela nezávaznou konzultaci, můžeme Vás i převzít do péče. Snažíte-li se o otěhotnění déle než rok, bylo by to asi nejlepší. Bylo by pak např. vhodné vyšetřit průchodnost vejcovodů, případně provést základní hormonální a imunologické testy. Doporučení nepotřebujete, Vašemu lékaři je ale třeba (možno i časem) sdělit, že se léčíte u nás, aby se nic nedublovalo.
Dovoluji si upozornit, že nemáme smlouvu s pojišťovnou 207 (OZP)
S pozdravem
MUDr. Jan Šulc