Detail der Frage
Dobrý den. Hodnota partnerova (věk 32let) spermiogramu: 5mil. spermií/ml., pohyb 10%,zbytek nekrospermie. Závěr: těžká oligoastenozoospermie až nekrospermie. Po urologickém vyšetření byla stanovena diagnóza: chronický zánět prostaty + podezření na
varikokélu jednoho varlete. Chci se zeptat, jestli se partnerův spermiogram po léčbě a příp. operaci (po prokázání varikokély a násled.operaci) může zlepšit natolik, abychom mohli počít dítě přirozenou cestou. Pokoušíme se už dlouho a před vyšetřením na urologii jsem se už smiřovala s variantou IVF+ICSI. Zajímá mě jestli v dané situaci nezbývá nic jiného než čekat na partnerovo přeléčení. Děkuji Vám za odpověď.
Dobrý den.
Nejsem androlog, takže stanovit prognózu léčby u Vašeho partnera, pokud se týká šance na spontánní otěhotnění, nedokážu. Váš dotaz předávám odborníkovi – MUDr. Kubíčkovi, CSc., který jistě doplní následující řádky.
Já mohu odpovědět pouze z hlediska metod asistované reprodukce. Uvedený nález nevylučuje spontánní otěhotnění. Jde ale o pravděpodobnost úspěchu. Ta je v současnosti bohužel dosti nízká. Zcela jistě ale popisovaný nález stačí k oplodnění in vitro. Záleží hodně na časovém faktoru. Léčba partnera může trvat i dosti dlouho. Pokud nechcete čekat, je IVF v současnosti jedinou reálnou šancí na rychlý úspěch. Osobně si myslím, že nejlepší je kombinovat andrologickou terapii s paralelní léčbou pomocí metod asistované reprodukce.
Myslím si, že zcela ideální by bylo vše probrat na našem pracovišti, kam se můžete i s partnerem objednat na zcela nezávaznou konzultaci. Dovoluji si pouze upozornit, že nemáme smlouvu s pojišťovnou OZP (207).
S pozdravem
MUDr. Jan Šulc
Varikokéla a zánět prostaty jsou léčitelné, s dobrým efektem zejména u mladších mužů (ve věku kolem 30-ti let) i s možností obnovy spontánní fertility (plodnosti). Zánět prostaty se léčí cíleným podáváním léků, varikokélu je třeba řešit operačně. Operace se provádí v celkové narkóze, postup je šetrný.
Po operaci varikokély je možné vyčkat a sledovat odpověď varlat na léčbu, nebo je možné podávat léky podporující tvorbu spermií a výživu varlat (průtok krve). Postup závisí na objemu, hustotě tkáně varlat, na stupni postižení průtoku krve varlaty a postižení tvorby hormonů ve varlatech. Důležitá je také reakce řídícího centra pro spermiogenezi a tvorbu hormonů v podvěsku mozkovém. Tyto údaje je třeba před operací správně vyhodnotit, provést predikci (předpoklad) a návrh racionálního postupu pro konkrétního muže a jeho partnerku.
Zlepšení funkce varlat po léčbě zvyšuje také pravděpodobnost úspěchu případné asistované reprodukce, pokud by z jiné příčiny byl problém s spontánním otěhotněním.
Varikokéla by se měla řešit i pro zajištění normálních hormonálních funkcí u muže (souvislost se sexuálními funkcemi, celkovým zdravotním stavem), hlavně s perspektivou přirozeného poklesu tvorby mužských pohlavních hormonů po 40. roce života.
S pozdravem MUDr. Vladimír Kubíček, CSc.