Question detail
Lékařem mi byla zjištěna anovulace a nedorůstání děložní sliznice. Zatím mi doporučuje snahu o přirozený způsob početí. Jako léčbu mi předepsal estrogeny- na růst sliznice - Premarin (5.-25. den cyklu), Clomhexal (5.-9. den) na vyvolání ovulace a od 14.dne do 25.dne Orgametril. Dočetla jsem se však, že podáváním estrogenů je zabráněno růstu folikulů ve vaječnících. V příbalovém letáku Clomexalu je napsáno, že má výrazný
antiestrogenní účinek. Je tedy možné užívat tyto 2 léky současně, nepůsobí spíše jeden proti druhému?
Ještě k Orgametrilu - mám dodržovat 14.den ačkoliv ovulace proběhne později nebo ho začít užívat až po ovulaci? Je případně možné brát zároveň s estrogeny jiný gestagen (Duphaston či Utrogestan - myslím, že nejsou syntetické).
V případě těhotenství mám pokračovat s braním estrogenů a progesteronu dále?
Předem moc děkuji za zodpovězení mého dotazu.
Předpokládám, že Vaším hlavním problémem je neúspěšná snaha o otěhotnění. Z tohoto hlediska se pokusím odpovědět.
1) Estrogeny opravdu mohou blokovat růst folikulů a tím ovulaci. Tohoto efektu se užívá například u antikoncepčních tabletek. Vždy ale záleží na dávce. Pro blokádu ovulace je třeba relativně vysoké dávky.
2) Máte-li skutečně nízkou děložní sliznici, je podání estrogenů po několik měsíců jednou z léčebných možností. Otázkou je výše dávky. S Premarinem nemám v této indikaci žádné zkušenosti, v našem centru obvykle dáváme při léčbě neplodnosti přednost přirozenému ženskému estrogenu, estradiolu, respektive jeho syntetickým ekvivalentům.
3) V dávce, která má reálný účinek na růst děložní sliznice, již bývá ovulace blokována. Osobně bych tedy Clomhexal s estrogenní léčbou nekombinoval. Jedinou výjimkou je krátkodobé podání velmi nízké dávky estrogenů s cílem zlepšit kvalitu děložního hlenu, která může být nepříznivě ovlivněna antiestrogenním efektem Clomhexalu.
4) Orgametril rovněž při léčbě neplodnosti na našem pracovišti obvykle neužíváme. Dáváme předost Vámi zmíněným přípravkům, především Utrogestanu. Nejde až tak o jejich „syntetičnost“. Všechny tyto léky, které souhrnně nazýváme gestageny, jsou 100% syntetické. Jde spíše o to, nakolik jsou svým účinkem blízké či naopak vzdálené přirozenému ženskému hormonu, progesteronu.
5) Pokud se týká ovulace a nasazení Orgametrilu, platí obecně, že začít s gestageny je lepší až po ovulaci. Jak ji však zjišťujete?
6) V případě těhotenství bych doporučoval Orgametril i Premarin vysadit. Gravidita je ostatně uvedena v příbalových letáčcích jako stav, kdy se tyto léky brát nemají. Proto je, jak již jsem uvedl, na našem pracovišti ženám, které plánují těhotenství, nedoporučujeme.
7) Osobně bych postupoval následovně:
Zkusil bych indukci ovulace po 2-3 měsíce Clomhexalem a sledoval výšku děložní sliznice. Samotná ovulace je totiž provázena vzestupem hladiny estrogenů. Po ovulaci bych doporučil nejspíše Utrogestan. Pokud by se nedostavil úspěch, rozhodoval bych se mezi dvěma přístupy:
a) 2-3 cykly estrogenní terapie relativně vysokou dávkou, event. i Premarinem s Orgametrilem, spíše ale jinými přípravky. V těchto cyklech by k otěhotnění nemělo dojít (blok ovulace). Následně bych opakoval pokus s Clomhexalem (bez estrogenů).
b) Druhou alternativou je indukce ovulace injekcemi gonadotropních hormonů. Jde již ale o invazivnější přístup obvykle doplňovaný intrauterinní inseminací.
Závěrem bych rád zdůraznil, že medicína obvykle nezná „jediné zaručeně správné postupy“. Nemohu Vám proto zodpovědně říci, zda Váš lékař postupuje správně či nikoli. Je velmi ošidné vyjadřovat se k doporučené medikaci. Vždy záleží na řadě okolností, které mi nejsou známy a které mohou výrazně ovlivňovat rozhodování o léčebné strategii.
Osobně považuji za rozumné, vede-li se léčba neplodnosti v Centru asistované reprodukce. Váš lékař Vás na takovéto pracoviště může zcela jistě doporučit. Záleží pak na řadě faktorů, především na Vašem stáří. Zdaleka ne všechny problémy s otěhotněním řešíme „miminkem ze zkumavky“.
MUDr. Jan Šulc