Question detail
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je možné před IVF-ICSI podstoupit
rehabilitaci metodou dle paní Mojžíšové. Manžel měl špatný spermiogram, a pokud se
výsledek bude opakovat budu muset IVF podstoupit. Chtěla jsem tím zvýšit
šanci na otěhotnění. Nemůže to spíše uškodit????
Děkuji mnohokrát.
Fyzioterapeutka paní Mojžíšová vypracovala v druhé polovině 20. století metodu léčby vertebrogenních obtíží (bolestí páteře), způsobených nesymetrickým postavením pánve.
Potíže odstraňovala speciální technikou, která začíná masáží stažených okrsků svalu, který se latinsky nazývá levator ani. Tento sval je významnou částí pánevního dna a upíná se na kostrč. Při jeho špatné funkci vznikají v některých jeho částech místní zatvrdnutí a kontraktury, což vede k tahu na kostrč, která se vychýlí od středního postavení. Levator ani je špatně přístupný, proto se jeho masáž musí provádět přes konečník. Uvolnění a protažení tohoto svalu vede k opětovnému vyrovnání kostrče a je tak předpokladem úpravy postavení celé pánve. Nezbytné je též následné uvolnění blokád, zejména bederní páteře. Předpokladem dlouhodobého efektu a zabránění recidivy obtíží je pak pravidelné každodenní cvičení podporující správné držení těla.
Léčba funkční neplodnosti byla zpočátku „vedlejším účinkem“ terapie bolestí zad a teprve po určité době, během níž paní Mojžíšová metodu zdokonalovala, se stala její hlavní indikací
Tento způsob léčby nedokáže pomoci všem párům. Účinek chybí v těch případech, kdy graviditě stojí v cestě konkrétní onemocnění (např. vrozené anomálie nebo zánět), genetické, hormonální nebo imunologické vlivy, nebo následky prodělaných chorob (např. neprůchodnost vejcovodů po proběhlých zánětech). K léčbě podle paní Ludmily Mojžíšové by tedy měly přistoupit ženy s tzv. funkční sterilitou, které jsou jinak po gynekologické stránce v pořádku.
Z výše uvedeného vyplývá odpověd na Váš dotaz. Je-li příčinou neplodnosti špatný spermiogram, nemá rehabilitace reálnou šanci na úspěch. Navíc sama paní Mojžíšová vždy zdůrazňovala, že pokud probíhá jí naplánované cvičení, nemá žena podstupovat žádné další léčebné procedury. Tvrdila, že by se tím narušil léčebný efekt. Na druhou stranu je třeba zdůraznit, že tato léčba nemá žádné nežádoucí účinky. Nemůže Vám tedy uškodit. Někdy navíc uleví například od bolestí zad, bolestivé menstruace nebo bolestí při pohlavním styku. Šanci na otěhotnění však nejspíše nezvýší.
MUDr. Jan Šulc