Question detail
Dobrý den,
obracím se na vás s žádostí o radu, případně o další spolupráci s vaší klinikou. Je mi 30 let a před rokem mi lékaři při laparaskopickém vyšetření diagnostikovali onemocnění - endometriózu. Od té doby se hormonálně léčím. Přestože při této diagnóze je velká pravděpodobnost neprůchodnosti vejcovodů a tím pádem nemožnosti přirozeného oplodnění, při laparoskopii mi průchodnost lékaři nevyšetřili. Můj gynekolog mi proto doporučil podstoupit toto vyšetření ambulantně. Zjistila jsem, že toto vyšetření je velice bolestivé a v tzv. civilizovaném světě se běžně provádí v narkóze. Nehledě na to, že i u nás tato možnost existuje (dokonce plně hrazená zdravotní pojišťovnou), nikdo mě na to předem neupozornil. Jsem přesvědčená o tom, že by moderní medicína měla upřednostňovat pohodu a dobrý pocit pacienta a ne pouze pohodu lékařů a zdravotních pojišťoven.
Bohužel RTG oddělení Krajské nemocnice v Českých Budějovicích, pod kterou spadám, není z provozních důvodů k vyšetření RTG průchodnosti vejcovodů v narkóze uzpůsobené. Proto vás prosím o radu a zároveň o informaci, v jakém zdravotnickém zařízení je možné toto vyšetření bezbolestně podstoupit, případně jaké jiné moderní metody existují (například ultrazvuk a podobně).
Vyšetření průchodnosti vejcovodů lze provést několika způsoby.
Nejstarší dosud užívanou metodou je hysterosalpingografie (=HSG). Nevýhodou je, že se ke zobrazení dělohy a vejcovodů po jejich naplnění kontrastní látkou užívá rentgenové záření.
Laparoskopie s chromopertubací (=aplikace barviva k posouzení průchodnosti vejcovodů) je sice výrazně invazivnější výkon, ale přináší více informací a výhodou rovněž je možnost ošetření orgánů v malé pánvi, například lehce poškozených vejcovodů nebo třeba vaječníků při syndromu polycystických vaječníků. Lze též odstranit nebo zmenšit ložiska endometriosy
Prověřit průchodnost vejcovodů lze i podstatně jednodušší cestou – vyšetřením za pomoci ultrazvuku po náplni dělohy a vejcovodů speciální vstřebatelnou tekutinou (= HyCoSy). Zobrazení oproti HSG sice o něco méně dokonalé, odpadá však radiační zátěž.
Toto vyšetření můžeme s výhodou kombinovat s hysteroskopií, tedy s přímou vizualizací děložní dutiny speciální tenkou optikou. V tomto případě získáme dokonce více informací než při HSG.
Laparoskopie se obvykle provádí v celkové anesteziia, hysteroskopie a hysteroskopie s HyCoSy rovněž, případně lze v tomto případě užít místní znecitlivění.
Nedá se jednoznačně říci, že některý postup je lepší než druhý. Vždy záleží na konkrétní situaci.
Nemyslím si, že při laparoskopii došlo k podstatnému opomenutí. Byla-li přítomna endometriosa, je možné, že vejcovody byly neprůchodné. Po léčbě se to může i změnit. Endometriosa však často brání otěhotnění i při průchodných vejcovodech! Nevím, jakou hormonální léčbu užíváte. Jde-li skutečně o efektivní léčbu, je obvyklé po jejím skončení provést opět laparoskopii /second look/ a při ní zhodnotit výsledek včetně průchodnosti vejcovodů.
U žen s endometriosou je rovněž možné bez dalších vyšetřování průchodnosti doporučit léčbu mimotělním oplodněním /IVF program/. V našem centru máme s tímto přístupem velmi dobré zkušenosti, dokonce lepší než s laparoskopiemi a hormonální terapií.
V našem centru provádíme, jak výše uvedeno, HyCoSy bez anestezie. Bolestivost je v absolutní většině případů minimální. Pokud si to pacientka přeje, je však možno i tento výkon provést v celkové anestezii. Hysteroskopii v kombinaci s HyCoSy provádíme pouze v celkové anestezii. Abychom Vám tyto výkony mohli provést, musela byste být naší pacientkou. To je samozřejmě možné, stačí se k nám objednat i s partnerem na 1. vyšetření. Stejně tak můžete postupovat i v případě, že byste preferovala léčbu mimotělním oplodněním a zvolila naše centrum.
Zdravím a přeji úspěch
MUDr. Jan Šulc