Question detail
Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda je možné ovlivnit pohlaví dítěte.S mým mužem jsme měli syna ten ale zemřel v šesti měsících na Reyův syndrom. Nyní máme čtyři dcery a rádi bychom měli ještě jednoho syna. Je mi 27 let. Je nějaká šance jak toho docílit?
Děkuji za odpověď.
Existují dva zásadně odlišné přístupy. Prvním je volba pohlaví v rámci metod asistované reprodukce, druhým je potenciální ovlivňování pohlaví při snaze o koncepci běžnou cestou.
V rámci IVF programu umožňuje volbu pohlaví metoda preimplantační genetické diagnostiky (PGD). Můžeme identifikovat embrya s mužským i ženským karyotypem. Užití PGD k volbě pohlaví však není povoleno s výjimkou případů dědičných onemocnění vázaných na pohlaví. Pokud jsou mé informace správné, Rayův syndrom do této skupiny nepatří, čili Vám tento postup nemůžeme nabídnout.
Jedinou možností pak je snaha o ovlivnění pohlaví při normální snaze o otěhotnění. Existuje řada teorií, jak to provést. Ani jedna však není příliš spolehlivá. Snad nejracionálnější je postup založený na předpokladu, že spermie X a Y se poněkud liší a tyto rozdíly že lze využít k posílení šance na narození holčičky či chlapečka. Vajíčko nese vždy chromozom X. Spermie s chromozomem Y, tedy ty, které po splynutí s vajíčkem dávají vznik zárodku mužského pohlaví, jsou snad o něco rychlejší, aktivnější, ale méně odolné. Naopak spermie s chromozomem X, tedy ty, které po splynutí s vajíčkem dávají vznik zárodku ženského pohlaví, jsou pravděpodobně pomalejší, ale odolnější. Pokud k pohlavnímu styku dojde za ideálních podmínek, tedy kolem ovulace, mají lepší šanci rychlejší spermie Y. Naopak pár dní před nebo po ovulaci se spíše uplatní sice pomalejší ale odolnější spermie X. Na stejném principu je založena snaha o ovlivnění pohlaví technikou pohlavního styku. Je-li sperma ejakulováno hluboko do pochvy, mají věští šanci spermie Y, dostane-li se sperma jen na kraj pochvy, jsou zvýhodněny spermie X. Spolehlivost je však maximálně 70%.
S pozdravem
MUDr. Jan Šulc