Question detail
Vážený pane doktore,
ráda bych se zeptala na váš názor. K ovulaci u mne dochází zřídka, cyklus nepravidelný, vždy cca 1,5-2 měsíce. Na folikulometrii jsem minule měla folikul 21mm, ale bohužel nepraskl a stala se z něj cysta, která poté praskla. Co se navrhuje za léčbu v mém případě? Je velký problém, že folikul nepraská?
děkuji mnohokrát
Problém je v tom, že někdy je velmi obtížné určit, co je cysta a co ještě rostoucí folikul. Obvykle folikul praská, žena tedy ovuluje, při průměru 18-20mm, někdy ale až při 25mm, možná i při ještě větším průměru. I v těchto případech může být uvolněno kvalitní vajíčko. Prokázat ale, zda se vajíčko schopné oplodnění skutečně uvolnilo, bohužel neumíme. Vycházíme pouze ze zkušeností při IVF, kdy i ve folikulu takových větších rozměrů, můžeme najít kvalitní oocyt . Při ultrazvukovém sledování doporučujeme trpělivost a vyšetření i vícekráte opakovat. To platí především u delších nebo nepravidelných cyklů, kdy ovulace nenastává cca 13. den, ale třeba až 20. den nebo ještě později. Určitý problém bohužel je s úhradou ze strany zdravotních pojišťoven, které proplácí jen 3 ultrazvuková vyšetření za kvartál (někdy je limit sloučen na 12 za rok). Takže takové delší sledování není možné příliš často opakovat. To je smutný fakt, byť oficiálně všichni tvrdí, že zdravotní pojištění kryje veškeré nezbytné náklady.
Jako léčebný postup navrhuji, pokud skutečně jde o tvorbu cyst a nikoli o pozdní ovulaci, aplikaci HCG v dávce 10 000 iu (např. Pregnyl) při průměru folikulu 18-20mm. Toto podání HCG nahrazuje endogenní vyplavení LH a indukuje ovulaci. Pokud by to nefungovalo, je možné ovlivnit vývoj a růst folikulů buď podáním antiestrogenů na počátku cyklu nebo dlouhodobou aplikací nízkých dávek gonadotropních hormonů, opět nejlépe v kombinaci s HCG.
Přeji Vám úspěch.
MUDr. Jan Šulc