Question detail
Dobrý den,
chtěla bych Vás požádat, zda by jste mi mohli zodpovědět několik otázek týkajících se plánované reprodukce-metody mesa/tese. Dvanáct let žiji se svým partnerem s kterým se již dva roky pokoušíme o miminko. Nedávno jsme podstoupili několik testů, které bohužel ukázaly, že můj přítel trpí azoospermií. Bylo nám sděleno, že jediná šance jak mít dítě je právě metoda mesa - tese. Nyní čekáme ještě na genetické výsledky a pak bychom se měli
dozvědět, zda nám tato metoda bude doporučena. Jelikož na výsledky budeme čekat ještě nejméně měsíc, tak bych byla ráda, kdyby jste mi mohli prozatím odpovědět na mé následující otázky:
Musíme být oddáni, aby jsme mohli podstoupit tento zákrok?
Je pravda, že pokud se nepodaří partnerovi odebrat požadované spermie, tak
se automaticky nahradí anonymním dárcem? - vím, že žena před zákrokem podstupuje hormonální léčbu, tak je to z tohoto důvodu? Nebo je tento zákrok dost finančně nákladný?
Po jaké době po laparoskopii slepého střeva se může tato metoda provést?
Předem Vám moc děkuji za Vaše odpovědi.
Dobrý den.
V České republice v současnosti neexistuje zákon, který by podrobněji upravoval problematiku asistované reprodukce. Z platných právních norem nevyplývá nutnost manželského svazku při provedení MESA/TESE a následném zařazení do IVF programu.
Pokud se týká spermií dárce, je problém poněkud složitější.
Existují totiž 2 varianty postupu léčby.
Při prvé u ženy stimulujeme vaječníky a když vajíčka dozrají, plánujeme jejich odběr a současně výkon u muže. Problém nastává, získáme-li jen vajíčka a nikoli spermie. Pak buď vajíčka oplodníme spermiemi dárce a embrya zmrazíme (nemusí se nikdy použít) nebo neoplozená vajíčka vyhodíme. Zmrazení a skladování neoplozených vajíček je totiž, na rozdíl od embryí, výrazně méně úspěšné, a proto ho většina center neprovádí. S užitím spermií dárce musíte ale dopředu souhlasit. Rozhodně se spermie dárce, alespoň na našem pracovišti, neužívají automaticky.
Je možná ale ještě jiná cesta. Při ní není na začátku žena léčena. U muže provedeme odběr spermií, a pokud je získáme, jsou zmraženy. Pak teprve proběhne stimulace vaječníků, odběr vajíček a jejich oplození. Nevýhodou tohoto přístupu je, že zmražení a následné rozmražení spermií může zhoršit jejich kvalitu, což může negativně ovlivnit oplozování vajíček. V našem centru proto volíme ve většině případů první cestu. Ale ani druhou variantu nevylučujeme.
Pokud laparoskopické odstranění appendixu proběhlo bez komplikací, doporučil bych odstup mezi chirurgickou intervencí a odběrem vajíček cca 2 měsíce.
S pozdravem MUDr. Jan Šulc