This website uses cookies to offer services, collect data about the web traffic and to personalize advertisements. By using this website, you consent to the use of cookies.
More information

 Gynaecology: +420 800 123 483              IVF: +420 257 212 516-8

Search
en
csde

Question detail

Dobrý den
Touto cestou mám na Vaši kliniku několik otázek týkající se mé osoby.
Je mi 33 let a před zhruba 5 lety jsem podstoupila operační zákrok (laparoskopicky) pro srůsty v oblasti vaječníků. Bohužel při operačním zákroku mi byli vyoperován zcela pravý vaječník a ponechán jen menší kousek vaječníku na levé straně. Po operačním zákroku mi bylo sděleno primářem gynekologického oddělení, že budu-li chtít rodinu, budu muset podstoupit umělé
oplodnění. Před 2 lety mi byla doporučena nejmenovaná klinika v Praze, která se zabývá umělým oplodněním a další léčbou neplodnosti. Po několika vstupních vyšetřeních jsme s manželem podnikli 1 cyklus IVF, ale nepovedlo se. Tak jsem byla hodně zklamaná a
nechala věci volný průběh. Po delší době jsem opět podnikla 2. cyklus IVF a za několik dní jsem dostala menstruaci. Druhý den cyklu mám bolestivou menstruaci a odchází velké kousky krve. Při druhém IVF mi bylo sděleno embryologem, že mám endometriózu.
chci se zeptat, zda se endometrióza dá léčit a zda mám ještě naději mít vlastní děťátko. Zajímá mě šance na úspěch umělého oplodnění, popř. jakým jiným způsobem dle doporučení Vaší kliniky bych měla postupovat, když mám endometriózu. Manžel má veškerá vyšetření v naprostém pořádku. Vím, že nejsem jediná, kterou trápí výše uvedené potíže, ale budu Vám moc vděčná za jakoukoliv pomoc a radu v uvedené věci.
Děkuji za případnou pomoc z Vaší stany a budu Vám velmi vděčná za každou odpověď.
Přeji Vám hodně úspěchů ve Vaší nelehké práci a spoustu spokojených klientek.

Dobrý den.
Těší mě Vaše důvěra, s kterou jste se obrátila na naše pracoviště.
Endometriosa je onemocnění, při kterém se v břišní dutině, tedy například na vaječníku ale i jinde, vyskytují ostrůvky nebo i rozsáhlá ložiska buněk, které mají normálně být jen uvnitř dělohy. Dostávají se tam pravděpodobně při menstruaci. Menstruační krev vytéká nejen ven z těla pochvou, ale v malém množství se dostává i vejcovody do břicha. Toto není obecně známo, ale je to prokázaný fakt. Běžně nevzniká žádný problém, ale u některých žen se v břišní dutině buňky děložní sliznice uchytí, množí se, reagují na hormonální změny. Faktory, které rozhodují o tom, zda se tak stane či ne, přesně neznáme. Další záhadou je, že byť se endometriosa vyskytuje poměrně často, ne vždy dělá potíže. Udává se, že je tímto onemocněním postiženo možná i 30% žen. Jen menšina z nich však o tom ví, jen některá žena má problémy.
Endometriosa může způsobovat bolesti, které se obvykle zhoršují zejména před menses. Je též častou příčinou neplodnosti.
Myslím si, že endometriosu máte již delší dobu a že to byla i příčina Vaší operace. Lékaři se při ní pravděpodobně snažili odstranit její ložiska, bohužel jste asi měla výrazně postižené oba vaječníky. Bylo by dobré získat operační protokol, kde by vše mělo být popsáno.
Léčba tohoto onemocnění je buď chirurgická – odstranění ložisek. To bych u Vás rozhodně nedoporučoval. Máte již jen kousek jednoho vaječníku. Je možné, ba pravděpodobné, že je také postižen. V něm obsažená vajíčka ale potřebujete.
Další možností je hormonální léčba. Ta je založena na zjištění, že v průběhu těhotenství endometriosa velmi často kompletně zmizí. Zkouší se řada léků, úspěšnost ale není velká. Nejúčinnější cestou, chce-li žena těhotnět, je IVF program.
Myslím si, že další cyklus je správnou volbou i ve Vašem případě. Rozhodně dává největší šanci na otěhotnění. Dva předchozí neúspěchy na tom nic nemění.
S pozdravem.
MUDr. Jan Šulc

Search in questions and answers

ikona

News

We help to bloossom new lives. We are an IVF clinic with an individual and sensitive approach.

13.01.2021

We help to bloossom new lives. We are an IVF clinic with an individual and sensitive approach. Reproductive medicine has made greate progress in recent years and can help with most reproductive problems. Even in the Czech Republic, the treatments have already helped thousands of couples with their families. The peak of a woman’s fertility is reached at around age 20 and after age 25 fertility slowly starts to decrease.  More rapid decrease happens normally after the age 35 when embryo implantation rates decreases and women face higher chances of having a miscarriages. The reason are explained by genetic abnormalities in eggs which result in genetically abnormal embryos without potential to develop into healthy pregnancy.  Men are not facing this challenges as they produce new, young sperm every 60-70 days and are not so limited by reproductive age.  Our grandmothers and mothers were more in line with this biologic factors, but today as young women deal with education, career, financial independence and are waiting to align with right partner, motherhood is postponed to late 20-ies, to be exact: 29 years old which is Czech and European average to become mothers for the first time mothers. Getting further away from biology, many couples turn to reproductive medicine to help them plan parenthood. Our job is not just to treat, but also to educate our patients when to seek help, we recommend to contact the clinic right away if: •    You are 35 or younger and you’ve been trying to get pregnant for 1 year without success •    You are over age 35 and you’ve been trying for more than 6 months without success •    You’re over age 40 and you’d like to start a family Time factor plays important role and we encourage woman to continue trying naturally but also to learn about their fertility and make realistic plan with time frame how to plan pregnancy. Contacting a clinic is not a taboo and many couples are parents today to children born with the help of assisted preproduction. Clinic has Info Center ready to answer all your questions and organize your first visit to the clinic ProCrea Swiss IVF Center in Prague.  Contacts:  Phone: +420 257 212 516 – 518 E-mail: info@procreaivf.cz  

WHOLE ARTICLE

Happy New Year 2021

31.12.2020

WHOLE ARTICLE

Christmas holidays non-working day

07.12.2020

We would like to inform you that our clinic will be closed 24th – 27th December. In case of any questions, please contact us ahead. We wish you Happy Holidays! ProCrea Swiss IVF Center Prague

WHOLE ARTICLE

Your health and safety are our priorities

16.10.2020

Clinic is operating daily in accordance with epidemiology instructions in Czech Republic. Your health and safety are our priorities.   If you are travelling from abroad, we offer: - Official clinic invitation to confirm that travel is of medical purpose - FREE COVID PCR test for travel purposes for our female patients as part of their IVF treatment packages Feel free to contact us for more information.

WHOLE ARTICLE

Annonymous spermiogram analysis

19.05.2020

The same as every year, this summer in June we offer “Annonymous spermiogram analysis”. You can book your sperm analysis using specific individual code according to which we wil track your result. The cost of the analysis is 1000 Kc.  Booking is possbile at the reception, by e-mail or phone.

WHOLE ARTICLE

Easter opening hours

08.04.2020

Dear patients,  during Easter will be the clinic opened just for urgent cases on Saturday 11th and Monday 13th only in the morning. In urgency call +420 602  758 353. The clinic opens for you on Tuesday 14th April.  Thank you for understanding. We wish you happy Easter!

WHOLE ARTICLE

Client ranking

The most beautiful Christmas

The most beautiful Christmas
05.01.2021

"We would like to thank you very much for our treasure Karolína. We are your clients and thanks to you, our little girl was born on December 20, 2020 and became our most beautiful Christmas gift. The little one was 48cm and 3210g and we are very grateful to you.” Family Ženatík

Beautiful

Beautiful "Thank you" from a happy, new mother
15.04.2020

Even during COVID pandemic time babies are born, including via IVF treatments. We received this beautiful thank you message from a happy new mother.

"I wish you primarily good health, so you could handle this challenging times and continue with your work. You have helped us greatly and we will be forever grateful."

Thank you

Thank you
04.03.2020

Dr. Šulc,

we would like to use this opportunity to thank you and your colleagues for the  care we received during our IVF treatment and following pregnancy from May 2019 until now.

We are especially grateful for your personal approach to our case, we felt cared after even when situation was not easy, we always knew we can turn to you for advice. We are aware that today it is unfortunatelly not a standard everywhere, so we value not only your medical help but also kind approach.

Michalka

Michalka
26.02.2020

Finaly even me can boast with joyfull news. On 10th February 2020 was born gorgeous girl Michalka (3650 g, 51 cm). She arrived 10 days after predicted date of birth. We, happy parents, want to thank to the whole Gest team for the longwished happiness. Markéta and Lukáš

Michal

Michal
07.01.2020

Finally can we show off our babyboy Michal. He was born on 24.12.2019, his weight was 2720g and was 48 cm long. Michal came into this world little bit earlier - at 37th week. 
Thanks a lot to the whole team - finally we have our little treasure. 
Happy parents Jaroslava and Luboš 

Zuzanka

Zuzanka
11.12.2019

We would like to thank the whole GEST team for the birth of our babygirl Zuzanka. She was born on 13. 7. 2018. Her weight was just 1120g - she was early born (28+6 week). She became a healthy, beautifull girl.
Grretings and thanks a lot again. 
Milena Wágnerová  

 

Contact form

Write to usVyberte preferovaný způsob, jak Vás můžeme kontaktovat zpět:

Kontaktovat e-mailem
Kontaktovat telefonicky

I agree that my contact information will be stored by the website provider in the extent necessary for the fulfillment of my request and will be forwarded to responsible third parties. I have read the statement on the processing of personal data on this site.

I agree to process my personal data

Where do you find us?

Address

ProCrea Swiss IVF Center s.r.o.
Nádražní Str. 762/32
(entrance from Rozkošného Str. 1058/3)
150 00 Praha 5 - Smíchov

Surgery hours:

Monday 8:00 - 16:30
Tuesday 8:00 - 19:00
Wednesday 8:00 - 19:00
Thursday 8:00 - 16:30
Friday 8:00 - 16:30
Saturday Emergency only

Contact

Phone.: +420 257 212 516 - 518
Mobile: +420 602 328 346
E-mail: info@procreaivf.cz  
© 2017-2021, ProCrea Swiss IVF Center All Rights Reserved. Created by S2 STUDIO
↑