Detail otázky
Dobrý den,
ráda bych se obrátila na Vaši poradnu s tímto dotazem. Mám problém s děložní sliznicí, která ani při velikosti folikulu 22mm (těsně před ovulací) nedosahuje více než 5 mm a není tripple lined. Po průkazu ovulace folikulometrií se výška pohybuje mezi 4-5mm. Mám teoretickou
úvahu a chci se zeptat, zda by prakticky měla šanci. Při IVF je nutné mít v den ET sliznici min.8 mm, aby se transfer mohl uskutečnit. Po ovulaci se oplozené vajíčko dostává do dělohy cca 6.tý den (nemýlím-li se), což můžu chápat jako den ET blastocysty, kdy je potřeba
min.8mm. Když bych začala hned po ovulaci brát 3x2mg Estrofemu denně po dobu 6 dní, bude to mít vliv na růst sliznice, aby vzrostla za tu dobu aspoň o ty 3 mm a byla 6. tý den, kdy se vajíčko dostává do dělohy (=den ET) kýžených 8mm? A je poté možno Estrofem nárazově zase vysadit nebo ho do očekávané MS snižovat postupně?
Velice Vám děkuji za můj asi poněkud neobvyklý dotaz.
Vámi navrhovaný postup se mi nezdá správný. Nikdy jsem se s podobným řešením nesetkal a nemyslím si, že by to fungovalo. Problém bude totiž asi jinde. Pokud ovulujete, je velmi pravděpodobné, že estrogenů máte dostatek. Přídavek exogenního hormonu by na růstu děložní sliznice nejspíš nic nezměnil. Pokud by ale čistě teoreticky byly hladiny estrogenů nízké, nárazová dávka estrogenů by mohla mít i negativní efekt. Výška sliznice při UZ měřením je jenom jakýmsi zevním obrazem. Ve skutečnosti jde především o její správnou stavbu. Ta probíhá během celé folikulární fáze, tedy již od menses. Vámi plánovaný postup by šlo s trochou nadsázky přirovnat k přípravě na zkoušku, kdy student celý rok nedělá nic a pak to chce během krátké doby dohnat.
Ve Vašem případě může spíše než o nízké hladiny estrogenů jít o sníženou reaktivitu endometria. V podobných případech doporučuji po několik cyklů užívat vysoké dávky estrogenů, v druhé polovině cyklu s gestageny, bez snahy o otěhotnění. Za cca 3 měsíce doporučuji sledování ovulace a měření výšky endometria zopakovat. Velmi často je patrné zlepšení.
Další možností je, že folikul není plnohodnotný, roste např. rychle, a hladiny estrogenů buď nejsou ideální nebo působí jen krátce. V tom případě je možno užít gonadotropní hormony v nízké dávce. Pomalá stimulace by měla vyústit v postupný, řadu dní trvající růst jednoho až dvou kvalitních folikulů s adekvátními hladinami estrogenů i správným vávojem děložní sliznice.
Závěrem si dovoluji upozornit, že výška endometria je sice důležitá, ale není pravda, že pokud je sliznice nízká, je těhotenství vyloučeno. Embryo se umí uchytit i v místech, kde je endometrium velmi nízké, ba dokonce tam, kde není vůbec děložní sliznice přítomna (mimoděložní těhotenství).
Doporučuji vše probrat s Vaším lékařem a přeji Vám úspěch
MUDr. Jan Šulc