Detail otázky
Vážená paní doktorko, obracím se na Vás s prosbou o radu.
Mé první těhotenství skončilo zamlklým potratem (28 let), ani 2. těhotenství nebylo úspěšné a skončilo stejně, zamlklým potratem . Byli jsme s manželem vyšetřeni na genetice, vše bylo v pořádku, pouze spermiogram moc neodpovídal k otěhotnění, ale jelikož jsem 2 x otěhotněla myslím, že to bylo způsobeno léky, které manžel v té době začal užívat- Seropram a Neurol. Bylo navrženo umělé oplodnění ICSI, na první pokus byly transferem zavedena 2 embrya, po pár dnech nastala komplikace s ovariálním hyperstimulačním syndromem, byla jsem hospitalizována. Jedno embryo přežilo a narodil se nám zdravý chlapeček. Za tři roky po jeho narození jsem otěhotněla přirozenou cestou a opět neúspěšně. Vždy jsem potratila v prvním trimestru okolo sedmého týdne těhotenství. U prvního a druhého potratu se geneticky nezkoumalo z důvodu nešetrného výkonu. U třetího potratu paní doktorko nenechala geneticky zkoumat. Jak je možné, že sedmý týden po umělém oplodnění se embryo vyvíjí zdárně dál ale embryo oplodněné přirozenou cestou se zastaví v 7 týdnu.
Jde pouze o náhodu nebo zde hraje roli genetická vada? Při umělém oplodnění embrya jsem neměla test PGD. Rádi bychom měli ještě jedno miminko, teď je mi 34 let a nevím, zda volit zmražená embrya nebo přirozenou cestu a doufat.
Prosím Vás o názor, jistě máte zkušenosti s pacientkami s podobnými osudem. Předem Vám děkuji za Vaši ochotu a budu čekat na Vaši radu.
Genetická příčinu nepovažuji za pravděpodobnou. Gravidita po IVF proběhla úspěšně. Může jít spíše o hormonální problém, nedostatek progesteronu. Po embryotransferu se obvykle podává Utrogestan, při hyperstimulaci byly navíc i endogenní hladiny progesteronu vysoké. Doporučil bych podání progesteronu v prvních 3 měsících těhotenství. Určitě bych zvolil zmražená embrya.
MUDr. Jan Šulc
Váš dotaz jsem konzultovala jak s kolegyní Ing. Bečvářovou, tak s dr. Šulcem.
Genetickou příčinu potratů nepovažujeme za pravděpodobnou. Gravidita po IVF proběhla úspěšně. Potraty přirozeně počatých těhotenství mohou být spíše způsobeny hormonálním problémem, nedostatkem progesteronu, což je hormon druhé poloviny cyklu a začátku těhotenství. Po embryotransferu se obvykle podává Utrogestan – lék, který obsahuje zmíněný progesteron. Při hyperstimulaci jsou navíc i vnitřní hladiny progesteronu vysoké. Při spontánním otěhotnění bychom tedy určitě doporučili podání progesteronu (Utrogestanu) v prvních 3 měsících těhotenství. Není také žádného důvodu, proč nepoužít zmražená embrya.
Držím palce do budoucna
S pozdravem
Za kolektiv GESTu
RNDr. Lucie Zetová