Detail otázky
Před 3 lety jsem po dvou letech marného snažení o otěhotnění zjistila, že trpím anovulací. Byl mi předepsán Clostilbegyt - po dvou měsících jsem otěhotněla a v lednu
2001 porodila zdravého chlapečka. Nyní se již více než rok pokoušíme o druhé dítě. Byl mi znovu předepsán Clostilbegyt, ale tentokrát bez výsledku. Během roku jsem ho brala 8x, ale ani jednou nedošlo k ovulaci, růst foliklů se buď „zasekl“ na 12mm a nebo folikuly zdárně
rostly, ale nepraskly. Bylo mi doporučeno IUI a toho se týká i můj dotaz.
Chtěla bych vědět, jestli je to v mém případě nutné - jestli by nestačila jen nějaká silnější stimulace na vyvolání ovulace bez IUI.
Dále bych ráda znala Váš názor, zda je, pokud bych přeci jenom potřebovala IUI, nutné předchozí vyšetření průchodnosti vejcovodů.
Ještě by mě zajímalo, jak časté návštěvy jsou u vás nutné při IUI. Jsme z Mladé Boleslavi a vzhledem k manželovu velkému pracovnímu vytížení bude pro nás asi problém časté dojíždění do Prahy. Z tohoto důvodu se také zajímám o to, zda není možná stimulace bez IUI.
Děkuji za odpověď.
Clostilbegyt je účinný lék k vyvolání ovulace. Lze zkusit podání v různé dny cyklu, můžeme i zvyšovat jeho dávku a prodlužovat délku jeho podání. I tak se však poměrně často stává, že léčba selhává. K řešení anovulace pak lze přistoupit různými způsoby.
Samozřejmě můžeme použít ke stimulaci injekce gonadotropních hormonů (= GTH), které jsou v absolutní většině případů podstatně účinnější než Clostilbegyt. Tato léčba s sebou však nese i určitá rizika a je též finančně náročná. Proto by měla rozhodně začít až po vyšetření průchodnosti vejcovodů a též po vyšetření spermiogramu. V našem centru považujeme spojení stimulace pomocí GTH s IUI (= intrauterinní inseminací) rovněž za výhodné a samotné podání GTH nedoporučujeme.
V případě, kdy jde o relativně častý případ anovulace spojené se syndromem polycystických ovarií, může pomoci ošetření povrchu vaječníků při laparoskopii. Současně lze s výhodou provést i vyšetření průchodnosti vejcovodů.
Pokud se týká četnosti návštěv při stimulaci k intrauterinní inseminaci pomocí GTH, nelze jednoznačně odpovědět. Někdy stačí jediná kontrola růstu folikulů a následně IUI, jindy je třeba více návštěv. Přítomnost partnera je nutná jen při samotném provedení IUI, protože potřebujeme jeho spermie. Pokud ani to není možné, lze u nás jeho spermie dopředu zmrazit a užít je na několik následujících inseminací.
MUDr. Jan Šulc