Detail otázky
Dobrý den ,
Vzhledem ke skvělé pověsti Vaší kliniky uvažujeme , v případě , že by
bylo možno se k Vám přihlásit, o změně kliniky na léčbu neplodnosti.
Jsme mimopražští, a proto by nás zajímalo, zda by pro nás s manželem
přicházela v úvahu jakákoliv z dnes prováděných forem asistované reprodukce, zda se
máme obrátit na jiná pracoviště či pouze pokračovat v léčbě (viz níže)?
Názory lékařů se velmi různí, a proto hledáme odbornou radu.
Nas problem
snaha o poceti od rijna 2003.
v lonskem roce 2x revize po zamlk.tehot. (poprve 5tt , podruhe 6-7tt -
odumrely plod)
Vysetreni:
srazl.krve: v poradku
infekcni - preleceni na chlamydie - ostatni negativni
genetika - Chromoz. vysetreni prokazalo u probandky zensky karyotyp 46,XX/45,X (dle FISH vysetreni disomie X v 97,3% bunek), manzel ma norm.muzsky karyotyp. Zaver : neprokaz.geneticka etiolog.dysfertility. Z genet.hlediska lze dalsi teh.doporucit s odstupem 6m..
Imunobiologie - prvni vysetreni 6.1.2005 -BI proti antigenum :
sperm.partnera - 15% (norma 65-120), smesi cizich sperm. 34% , trofoblastu 89% (norma 75-120)
kotrol.vysetreni z 2.5.2005 BI proti antigenum : sperm.partnera - 16% (norma 65-120), smesi cizich sperm. 42%, trofoblastu 85% (norma 75-120)
(lecba jiz od ledna Prednisonem 5mg denne + kondom samozrejme)
Mnohokrat dekuji za odpoved a Vasi laskavou odbornou radu
Těší nás důvěra s kterou se na nás obracíte. Vaše vyšetření jsou kompletní. Nevidím v nich žádný nález, který by 2 těhotenské ztráty vysvětloval.
3% odchylka výskyt mozaiky v karyotypu ženy se v současnosti považuje za ještě normální nález.
Role imunitního systému pro správnou implantaci a vývoj embrya je velmi důležitá, stávající testy však dle mého názoru nedokáží skutečný imunitní problém odhalit. Pokud se takto s nedůvěrou vyjadřuji o v současnosti dostupných a prováděných vyšetření, situaci s léčbou považuji za ještě smutnější. Podávání Prednisonu a několikaměsíční užívání kondomu nemůže rozhodně ublížit, mám však vážné pochybnosti o tom, že dokáže skutečně pomoci. Normalizace hodnot prováděných testů ještě nic nezaručuje. Znám řadu párů, které mají zcela normální hodnoty a přesto mají problém a naopak řada žen s hodnotami mimo rámec normy otěhotní.
Po stránce asistované reprodukce lze zvážit IVF cyklus a preimplantační genetickou diagnostiku. Tato metoda umožní vybrat embrya, která jsou správně založena co do počtu těch chromozomů, jejichž nepárový vývoj může být příčinou potratu. Efektivita tohoto postupu je v současnosti odbornou veřejností diskutována a závěry nejsou zatím zcela jednoznačné.
Co Vám tedy doporučuji? Osobně bych se přimlouval za ještě jeden pokus o otěhotnění přirozenou cestou. Dle mého názoru stačí pauza 3 – 4 měsíce. Prednison nevadí, kondom bych odložil. Před otěhotněním doporučuji několik měsíců užívat multivitamin s obsahem kyseliny listové, po otěhotnění bych se přimlouval za hormonální podporu přípravkem s čistým progesteronem (Utrogestan 2-3x1 tbl denně) a za šetřící až klidový režim (pracovní neschopnost) – obé do cca 12.-13.týdne. Při dalším neúspěchu již by asi skutečně přicházela do úvahy léčba v některém centru asistované reprodukce, tedy IVF, PGD.
Na závěr ještě trochu útěchy. Párů jako Vy znám desítky a absolutní většina z nich má nakonec zdravé dítě či děti. Narozdíl od sterility, tedy problémů s otěhotněním, je Vaše šance skutečně velká.
Přeji Vám abyste našli trpělivost ještě jednou vše zkusit a aby to dobře dopadlo.
MUDr. Jan Šulc