Detail otázky
Dobrý den
Touto cestou mám na Vaši kliniku několik otázek týkající se mé osoby.
Je mi 33 let a před zhruba 5 lety jsem podstoupila operační zákrok (laparoskopicky) pro srůsty v oblasti vaječníků. Bohužel při operačním zákroku mi byli vyoperován zcela pravý vaječník a ponechán jen menší kousek vaječníku na levé straně. Po operačním zákroku mi bylo sděleno primářem gynekologického oddělení, že budu-li chtít rodinu, budu muset podstoupit umělé
oplodnění. Před 2 lety mi byla doporučena nejmenovaná klinika v Praze, která se zabývá umělým oplodněním a další léčbou neplodnosti. Po několika vstupních vyšetřeních jsme s manželem podnikli 1 cyklus IVF, ale nepovedlo se. Tak jsem byla hodně zklamaná a
nechala věci volný průběh. Po delší době jsem opět podnikla 2. cyklus IVF a za několik dní jsem dostala menstruaci. Druhý den cyklu mám bolestivou menstruaci a odchází velké kousky krve. Při druhém IVF mi bylo sděleno embryologem, že mám endometriózu.
chci se zeptat, zda se endometrióza dá léčit a zda mám ještě naději mít vlastní děťátko. Zajímá mě šance na úspěch umělého oplodnění, popř. jakým jiným způsobem dle doporučení Vaší kliniky bych měla postupovat, když mám endometriózu. Manžel má veškerá vyšetření v naprostém pořádku. Vím, že nejsem jediná, kterou trápí výše uvedené potíže, ale budu Vám moc vděčná za jakoukoliv pomoc a radu v uvedené věci.
Děkuji za případnou pomoc z Vaší stany a budu Vám velmi vděčná za každou odpověď.
Přeji Vám hodně úspěchů ve Vaší nelehké práci a spoustu spokojených klientek.
Dobrý den.
Těší mě Vaše důvěra, s kterou jste se obrátila na naše pracoviště.
Endometriosa je onemocnění, při kterém se v břišní dutině, tedy například na vaječníku ale i jinde, vyskytují ostrůvky nebo i rozsáhlá ložiska buněk, které mají normálně být jen uvnitř dělohy. Dostávají se tam pravděpodobně při menstruaci. Menstruační krev vytéká nejen ven z těla pochvou, ale v malém množství se dostává i vejcovody do břicha. Toto není obecně známo, ale je to prokázaný fakt. Běžně nevzniká žádný problém, ale u některých žen se v břišní dutině buňky děložní sliznice uchytí, množí se, reagují na hormonální změny. Faktory, které rozhodují o tom, zda se tak stane či ne, přesně neznáme. Další záhadou je, že byť se endometriosa vyskytuje poměrně často, ne vždy dělá potíže. Udává se, že je tímto onemocněním postiženo možná i 30% žen. Jen menšina z nich však o tom ví, jen některá žena má problémy.
Endometriosa může způsobovat bolesti, které se obvykle zhoršují zejména před menses. Je též častou příčinou neplodnosti.
Myslím si, že endometriosu máte již delší dobu a že to byla i příčina Vaší operace. Lékaři se při ní pravděpodobně snažili odstranit její ložiska, bohužel jste asi měla výrazně postižené oba vaječníky. Bylo by dobré získat operační protokol, kde by vše mělo být popsáno.
Léčba tohoto onemocnění je buď chirurgická – odstranění ložisek. To bych u Vás rozhodně nedoporučoval. Máte již jen kousek jednoho vaječníku. Je možné, ba pravděpodobné, že je také postižen. V něm obsažená vajíčka ale potřebujete.
Další možností je hormonální léčba. Ta je založena na zjištění, že v průběhu těhotenství endometriosa velmi často kompletně zmizí. Zkouší se řada léků, úspěšnost ale není velká. Nejúčinnější cestou, chce-li žena těhotnět, je IVF program.
Myslím si, že další cyklus je správnou volbou i ve Vašem případě. Rozhodně dává největší šanci na otěhotnění. Dva předchozí neúspěchy na tom nic nemění.
S pozdravem.
MUDr. Jan Šulc