Detail otázky
Prosím o informaci, jaký způsob umělého oplodnění se používá v případě, že mužovo sperma bylo zmraženo před absolvováním chemoterapie (tzn. je zmražen omezený počet dávek, spermiogram v normě) a žena je zcela zdravá (27 let a dosud se o početí nepokoušela). Je možno v takovém případě použít intrauterinní inseminaci, či je to riskantní plýtvání reprodukčním materiálem a je třeba použít složitější metody? Je takto vzniklé těhotenství automaticky považováno za rizikové?
Předem děkuji.
Dobrý den.
Osobně bych se přimlouval za IVF. Stejného názoru je i RNDr. Zetová, vedoucí naší IVF laboratoře. Intrauterinní inseminace má výrazně nižší šanci na úspěch a skutečně se do jisté míry dá mluvit o plýtvání reprodukčním materiálem. Samozřejmě záleží na počtu zmražených dávek, na kvalitě spermií před zmražením i na vlastním procesu zmražování.
Pokud se týká Vašeho dotazu na rizikovost těhotenství, není zcela jasný. Máte na mysli, zda je automaticky rizikové těhotenství, protože partner je nemocen? Pak odpověď zní ne. Použijeme-li metody asistované reprodukce (IUI, IVF) lze do jisté míry každou takto vzniklou graviditu považovat za rizikovou. Po IVF asi více než po IUI. On ale pojem rizikové těhotenství je velmi široký. Stav ženy i průběh gravidity posuzujeme vždy z celé řady hledisek. Proto bych tento aspekt při Vašem rozhodování o tom, jak budete dále postupovat, nebral příliš na zřetel.
Nevím nic o povaze onemocnění partnera. Dovoluji si ale upozornit, že pokud léčba proběhne úspěšně, je dosti pravděpodobné, že se jeho plodnost časem obnoví. U muže stále vznikají nové a nové spermie. Riziko expozice cytostatiky proto není tak velké jako u ženy, která všechna vajíčka má již při narození ve vaječnících a žádná další se netvoří. V určitém časovém odstupu nehrozí již tedy u muže teratogenní efekt léčby.
S pozdravem
MUDr. Jan Šulc