Detail otázky
Vážení,
obracim se na Vás s dotazem, jaké máte zkušenosti s výskytem kongenitalnich malformací v závislosti na kvalitě embrya - stupněm fragmentace.
16.4. mi byla transferována 3 embrya, jejich stupen fragmentace byl 2-3 (po konzultaci s embryologem v IFV centru jsem se dozvěděla, ze tento stupen znamená približně 50% fragmentů). Těhotenství, byť pouze biochemické, mi již bylo potvrzeno, na ultrazvuku je patrný 1 gestační váček.
Našla jsem několik studií, které prokázaly vyšší výskyt malformací po transferu vysoce fragmentovaných embryí. Vzhledem k tomu, ze fragmentace embrya může mít vztah k chromozomálním aberacím, či být jejich důsledkem, tak by mělo být předem konzultováno s pacientem, zda chce takto nekvalitní embrya transferovat či nikoli.
Bohužel jsem se tyto informace dozvěděla až po transferu a nikdo mne na tuto skutečnost neupozornil.
Některá IVF centra odstraňují fragmenty z embryí, což usnadňuje nidaci. V případě, že fragmentace je způsobena chromozomálními aberacemi, tak se podle mého názoru, timto způsobem nezabrání malformacím plodu.
Chtěla bych se proto zeptat na Vaše informace o této problematice.Především mne zajímá procentuální riziko narození dětí s malformacemi po transferu vysoce fragmentovaných embryí.
Předem děkuji za odpověď
Vážená paní,
pokusím se Vám odpovědět na Váš dotaz, který jste poslala do naší odpovědny.
Problematika fragmentovaných embryí je poměrně složitá. Neví se, proč embrya vlastně fragmentují. Letitá embryologická zkušenost je taková, že výskyt fragmentů je jev dynamický. To znamená, že během časného vývoje některá embrya fragmenty vydělují a během relativně krátké doby tento buněčný materiál zase zpět začleňují do jednotlivých buněk- blastomer. Proto i odsávání fragmentů je diskutabilní zásah. Jiná embrya fragmentují ve velmi časném stadiu a procento fragmentace se během dalšího vývoje již prakticky nemění. Existuje však i další skupina embryí, která naopak zfragmentují až ve velmi pozdních stadiích. Ve všech zmíněných skupinách je slušná pravděpodobnost, že se embrya dorýhují in vitro až do nejvyššího dosažitelného stadia – blastocysty.
Situace s embryi savců- člověka nevyjímaje- je ještě o trošku složitější. Embrya jsou tzv. regulačního typu – tj. během časného vývoje stačí jen jedna životaschopná buňka embrya, aby se narodilo zdravé mládě. Proto i posuzování kvality embryí dle jejich morfologie je dost problematické.
Jednoznačný vztah fragmentace a kongenitálních vad nebyl nikde jasně definován. Moje letitá zkušenost s několika tisíci porody po IVF je taková, že nikdy nebylo možno vysledovat jasnou závislost mezi vadou a kvalitou embryí. Navíc, naštěstí, vad bylo velmi málo a jejich četnost a typy odpovídaly situaci v normální populaci.
Nemohu si vzpomenout, že bych někde četla jasně doložené statistické údaje o vztahu fragmentace a malformací. Pošlete mi, prosím, informaci, kde jste našla Vámi zmíněné články. Jen na okraj – vysoce fragmentované embryo má mnohem více než 50% fragmentů.
S pozdravem
RNDr. Lucie Zetová-Vlachová
Embryolog
P.S.
po světě běhají tisíce, vlastně desetitisíce krásných a zdravých dětí po IVF a většina z nich byla počata z více či méně fragmentovaných embryí. Užívejte si těhotenství, nemyslete na ošklivé věci, přestaňte se strašit a stresovat – ať nemáte smutné miminko!!!!!