Detail otázky
Dobrý den, moc Vás prosím o odpověď. Mám s manželem šestileté dítě. Asi 2,5
roku se snažíme o další otěhotnění, ale zatím bez efektu. První dítě jsme počali bez problémů.
Letos dělali manželovi 3 x spermiogram s výsledkem oligoasthenoteratospermie (nevím, jestli je ten název úplně v pořádku). Včera jsem se v jednom z center asistované reprodukce podrobila IUI, kde mi sdělili, že tato metoda má velmi malou pravděpodobnost otěhotnění (v našem případě) a že by další pokus s IUI již nezkoušeli, ale zvolili by metodu IVF. Nevíme, jak pokračovat dál, jestli zkoušet IUI nebo už IVF? Jaká je v našem případě šance otěhotnění metodou IUI? Píšu Vám, protože bych chtěla znát názor jiného pracoviště zabývajícího se touto problematikou a mám známou, která chodila k Vám a byla velmi spokojena.
Za odpověď předem děkuji.
Bez podrobné znalosti Vašeho zdravotního stavu (průchodnost vejcovodů, hormonální pozadí, průkaz ovulace, aj.) a přesného výsledku spermiogramu Vám nedokáži přesně odpovědět. Uvedený název oligoasthenoteratospermie je správný, ale jde o poměrně široký pojem. Přeloženo do češtiny znamená oligoastenoteratospermie stav, kdy nacházíme jen snížený počet (oligo) spermií, které nejsou zcela v pořádku po funkční stránce (astheno) a některé z nich mají i atypický vzhled (terato). Šance na otěhotnění je při tomto nálezu samozřejmě snížená, ale záleží na závažnosti odchylky od normy.
Mohu proto nabídnout jen obecné informace.
Úspěšnost IUI (= intrauterinní inseminace) v žádném případě není tak vysoká jako u IVF programu (je cca třetinová až čtvrtinová). Úspěšnost IVF programu záleží na počtu transferovaných embryí a v dobře fungujícím centru by neměla při zavedení 2 embryí klesat pod 30%.
IUI s sebou nese jen minimální rizika, IVF program je invazivnější léčbou.
Finanční stránka: 1 cyklus s IUI, včetně vlastní výkon předcházejících ultrazvukových vyšetření, stojí několik tisíc korun. Obvykle je vše kryto ze zdravotního pojištění. IVF program je cca 10x dražší, krytí zdravotními pojišťovnami není 100%, je třeba počítat s doplatkem v řádu několik tisíc korun.
Záleží rovněž na tom, kolik je Vám let. Pokud se již blížíte čtyřicítce, přiklonil bych se k IVF. Pokud Vám ještě nebylo 35 let, i vzhledem k tomu, že již jedno dítě máte, bych IUI zcela nezatracoval.
Máte-li zájem, rádi Vás převezmeme do péče a vše podrobně probereme při vstupním pohovoru
MUDr. Jan Šulc