Detail otázky
Vážený pane doktore,
Popíši Vám můj problém a prosím Vás o radu.
Mám vrozenou vadu a to dvě kompletně vyvinuté dělohy, pravá velikosti 72mmx35 a levá děloha vel.70mmx38. Obě jsou oddělené sondáží a prokázala se mezi nimi vzájemná
komunikace. Po dalším laparoskopickém vyšetření byla zjištěna neprůchodnost jednoho vejcovodu. Po dalších problémech mého partnera mi bylo doporučeno umělé oplodnění a to formou ICSI. V roce 2002 jsem podstoupila první stimulaci a následné zavedení jednoho embrya do levé dělohy. Těhotenství proběhlo bez komplikací a ve 40 týdnu těhotenství jsem
císařským řezem porodila 3,5 kg syna.
V prosinci r.2004 jsem se rozhodla pro zavedení rozmražených embryí. Opět jsem si nechala zavést jedno embryo do levé dělohy, bohužel jsem po 14 dnech potratila (pozn.v té době jsem měla chřipku bez teplot). Nyní bych chtěla podstoupit druhou stimulaci (již nemám žádná zmražená embrya). Hormonální léčba proběhne stejně jako při první stimulaci.
Prosím o radu. Nemohu se rozhodnou, zda si mám nechat opět zavést jedno embryo do levé dělohy či po jednom embryu do každé dělohy nebo dvě embrya do jedné dělohy. Mám obavy z případného těhotenství a porodu v posledních dvou případech.
Dále mě zajímá úspěšnost těhotenství po hormonální léčbě a po rozmrazení embryí.
Mnohokrát Vám děkuji za Vaši radu.
Přesně nerozumím popisu Vaší děložní vady. Není to ale podstatné. Pokud jste jedenkráte otěhotněla pomocí IVF a úspěšně donosila po transferu do levé dělohy, doporučovat bych postupovat stejným způsobem. Pokud má partner patologický spermiogram, je určitě vhodné opět získat embrya oplozením vajíček odebraných ze stimulovaných vaječníků metodou IVF, ICSI. Rozhodně bych neradil zavádět embrya do obou děloh a nemyslím si, že je rozumné zavádět více než 1 embryo. Šance na úspěch je sice po jednočetném transferu o něco nižší než po zavedení 2 embryí, ale riziko vícečetného těhotenství v děloze s VVV nepovažuji za přijatelné.
Úspěšnost cyklů se stimulací je vždy o něco vyšší než u kryotransferů. U cyklů se zmraženými embryi jsou však podstatně nižší rizika i ekonomická náročnost. Přesné údaje o úspěšnosti najdete na našem webu i na stránkách jiných center.
MUDr. Jan Šulc